Energia sa dá ušetriť v každej domácnosti, bez ohľadu na to, koľko členov rodiny sa v nej nachádza. To, koľko elektriny a vody domácnosť spotrebuje, závisí aj od správania sa jej členov: účty za elektrinu môžu zvýšiť zastarané domáce spotrebiče, nedostatočné vetranie a kúrenie, ale aj nadmerné osvetlenie. Jednoduchým vedomým používaním alebo výmenou existujúcich domácich spotrebičov možno ušetriť päť až desať percent energie. Zmena spôsobu vykurovania a vetrania môže ušetriť až 30 percent energie v domácnosti.
Vetranie
Vetranie pomocou sklopných okien je skutočným zabijakom energie. Ekonomická a efektívna alternatíva je intenzívne vetranie 5 – 10 minút denne s dokorán otvorenými oknami. Zaručíte si tak čerstvý vzduch v miestnosti bez toho, aby ste museli ochladzovať steny, a zároveň zabránite rastu nezdravých plesní.
Ak je to možné, vetrajte aspoň 4-krát denne s oknom otvoreným dokorán, v krátkych intervaloch. Samozrejme, kúrenie by ste mali pred vetraním vypnúť.
Doba vetrania záleží od vonkajšej teploty a môžeme pri nej použiť základné pravidlo, kde: doba vetrania = vonkajšia teplota + 5. Teda, ak je vonka 1 °C, mali by sme vetrať 6 minút.
Taktiež môžeme využiť aj energeticky úsporné riešenie: inštaláciu vetracieho systému, ktorý zabezpečí energeticky úspornú výmenu vzduchu.
Kúrenie
Prírodné zákony zabezpečujú, že tam, kde je nižšia teplota, prúdi teplejší vzduch. Nie je tomu inak ani v budovách, z ktorých sa počas vykurovacej sezóny chce teplo za každú cenu dostať von, aby vykúrilo okolie namiesto nášho domova. Väčšina energie zvyčajne uniká cez vonkajšie steny a strechu (20 – 35 %). Svoje robí aj vetranie (30-50%), okná (10-15%) a podlaha (do 10%). Všetko samozrejme závisí od budovy.
Je vo vašej kotolni veľmi teplo? Pravdepodobne nie sú izolované potrubia alebo čerpadlá na vykurovanie a teplú vodu. Takže časť tepla sa stratí v kotolni, namiesto toho, aby vykurovala dom.
Vykurovací systém musí byť pravidelne servisovaný odborníkmi. Každý milimeter sadzí v kotle znižuje jeho účinnosť a zvyšujú náklady na vykurovanie. Radiátory pravidelne odvzdušňujte, aby ste predišli plytvaniu energiou.
Utesnenie starých okien tiež šetrí energiu – ale nové, plastové tesniace okná sú lepším riešením. Nevešajte závesy ani závesy pred radiátory. Sťažujú odvod tepla a tým spotrebujú viac tepelnej energie.
Dom by mal byť čo najlepšie zateplený. Pretože to znamená, že tepelná ochrana a straty sú minimalizované. Použitie doplnkových materiálov a obvodových plášťov budov, izolačné zasklenie, zateplenie fasády, suterénu a strešného plášťa ako aj použitie vetrania s rekuperáciou tepla výrazne znižujú potrebu tepla budovy. Vďaka tomu možno dosiahnuť až 40 % úsporu energie. Samozrejme netreba zabúdať, že čím lepšia izolácia, tým dôležitejšia je dobrá výmena vzduchu.
Voda
Vo väčšine bytov sa na ohrev vody využíva elektrina. Či sa jedná o pranie, sprchovanie alebo umývanie, často konáme neopatrne. Preto sa oplatí znížiť maximálnu teplotu vody alebo použiť ekologické umývacie programy. Spotrebu vody je možné minimalizovať aj za pomoci tepelného čerpadla. Ďalšou možnosťou je solárna tepelná energia: slnečné svetlo sa premieňa na tepelnú energiu vďaka solárnym kolektorom na streche. Pranie oblečenia v studenej vode môže byť vďaka správnym pracím prostriedkom rovnako efektívne ako pranie v horúcej vode. Ušetríme tak elektrickú energiu potrebnú na ohrev vody. Mali by sme sa tiež vyhýbať používaniu práčok a umývačiek riadu bez ich úplného naplnenia, keďže spotreba vody a elektriny je vždy rovnaká bez ohľadu na zaťaženie. Namiesto sušičky môžete bielizeň sušiť na záhrade, balkóne alebo v byte.
Svetlo
Začnite šetriť energiu svetlom. V správne osvetlených miestnostiach sa cítime pohodlnejšie. Niektorí si už zvykli, že takmer v každej izbe je rozsvietené svetlo. Je tak prirodzené, že nevidíme náklady na takéto nepretržité osvetlenie v našej domácnosti. Ak nás vyrušujú slnečné lúče, ktoré dopadajú na televízor, môžeme dokonca zakryť žalúzie a cez deň zapnúť umelé svetlo. Zbavenie sa týchto návykov môže výrazne znížiť vaše účty za elektrinu. Naučme sa naplno využívať denné svetlo a po zotmení majme žiarovky len v miestnosti, v ktorej sa zdržiavame.
Dobrým krokom k nižšej spotrebe elektriny bude aj výmena zastaralých volfrámových žiaroviek za moderné a energeticky oveľa úspornejšie LED žiarovky. Sú odolnejšie a vydávajú oveľa menej tepla.
Zariadenia
Televízor, ktorý je zapnutý celý deň, počítač, ktorý funguje 24 hodín denne, alebo stále zapnuté prepäťové ochrany – to všetko spotrebúva veľa elektriny. Na výrazné zníženie energetickej náročnosti niektorých zariadení stačí niekoľko jednoduchých krokov.
Nastavte časovač spánku na televízore tak, aby sa prepol do pohotovostného režimu, ak ho napríklad hodinu nikto nepozerá.
To isté môžete urobiť s hernou konzolou, stolným počítačom alebo notebookom.
Ušetriť môžete aj večerným stlmením obrazovky počítača. Slabšie svetlo nielenže spotrebuje menej energie, ale ani toľko neunavuje oči.
Netreba zabúdať ani na odpojenie nabíjačiek, prepäťových ochrán či zdrojov od zariadení, ktoré nepoužívame.
Taktiež by ste pri nákupe zariadení mali venovať pozornosť triede energetickej účinnosti. Existuje deväť tried účinnosti, od A ++ po G. To však neplatí len pre práčky a chladničky. Už niekoľko rokov je energetický štítok dostupný aj pre nové ohrievače a ohrievače vody. To uľahčuje šetrenie energie.